Witamina B3 – gdzie kupić?

Witamina B3 określana jest często mianem witaminy PP lub niacyny. Nierzadko mówi się na nią również niacynamid. Okazuje się, że jest ona niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Warto więc zadbać o to, aby dostarczyć sobie odpowiednią ilość tej ważnej witaminy. Okazuje się jednak, że witamina ta znajduje się w naprawdę wielu produktach spożywczych. Nie zawsze jednak wystarczy zadbać o starannie zbilansowaną dietę. W niektórych przypadkach wskazana będzie suplementacja. Warto mieć więc świadomość tego, gdzie poszukiwać witaminy B3 i jak ją suplementować. Okazuje się, że nie jest to tak trudne ja mogłoby się na pozór wydawać.

Jakie funkcje witamina B3 pełni w organizmie?

Jak już zaznaczono na wstępie, witamina B3 charakteryzuje się bardzo silnymi właściwościami. Jest więc niezbędna do tego, aby móc funkcjonować w prawidłowy sposób. Przede wszystkim, niacyna przyczynia się do odpowiedniego działania mózgu. Bierze ona udział także w syntezie bardzo ważnych hormonów. Mowa tu przede wszystkim o kortyzolu, tyroksynie oraz o insulinie. Ponadto, witamina ta wspiera nasz układ odpornościowy, co jest niezmiernie istotne w kontekście walki z różnego rodzaju infekcjami, nie tylko sezonowymi. Dzięki niej w organizmie dochodzi do zwiększenia ilości białych krwinek. To z kolei prowadzi do zabijania złych bakterii nagromadzonych w organizmie. Dzięki witaminie B3 można zdecydowanie szybciej pokonywać sezonowe infekcje, takie jak przeziębienie czy grypa. Udowodniono również, że odpowiedni poziom witaminy B3 zmniejsza ryzyko pojawienia się zaburzeń o charakterze depresyjno-lękowym. O prawidłowy poziom tej witaminy szczególnie mocno powinny więc troszczyć się osoby, które są zagrożone pojawieniem się tego typu problemów. Warto także mieć świadomość tego, że odpowiedni poziom tejże witaminy może ochraniać naszą skórę. Odpowiedni poziom niacyny jest więc istotny, jeżeli walczymy z trądzikiem oraz łuszczycą. Schorzenia te mają charakter przewlekły i są wyjątkowo uciążliwe.

Jak objawia się niedobór witaminy B3?

Aby uniknąć skutków związanych ze zbyt niskim poziomem witaminy B3, należy obserwować swój organizm. Bardzo ważne jest także to, aby wiedzieć, jakie są objawy niedoboru niacyny w organizmie. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim, niedobór niacyny może objawiać się zaczerwienieniem oraz nieprzyjemną szorstkością naskórka. Charakterystycznym niedoborem witaminy B3 są również przebarwienia skórne, które najczęściej przybierają postać brązowych plam zlokalizowanych na skórze. Stany zapalne jamy ustnej oraz zaburzenia psychiczne również mogą być skutkami niedoboru witaminy PP w organizmie. Nie ulega wątpliwości, że zaburzenia układu pokarmowego, w tym biegunki również mogą wynikać z niedoboru witaminy B3 w naszym organizmie. Warto jednak pamiętać, że równie dobrze te objawy mogą wynikać z mniej lub bardziej poważnych stanów chorobowych. Dobrze byłoby mieć tego świadomość. Jeśli więc cokolwiek będzie nas niepokoić, udajmy się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W razie konieczności skieruje nas on na odpowiednie badania. Dobrym pomysłem może okazać się oznaczenie poziomu witaminy B3 w naszej krwi. Dzięki temu dowiemy się, czy dostarczamy sobie wystarczającej ilości niacyny wraz z pożywieniem. Jeżeli okaże się, że nie, czas pomyśleć o suplementacji.

Gdzie kupować dobre suplementy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie kupić witaminę B3 i jak wybrać dobry suplement. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad odpowiedzią na to pytanie, dowiedzmy się, gdzie naturalnie występuje witamina B3. Otóż okazuje się, że przede wszystkim witamina ta występuje w mięsie. Mowa tu nie tylko o mięsie drobiowym, ale i o mięsie wieprzowym. Wątróbka jest bardzo bogata w niacynę. Jeżeli chodzi zaś o produkty roślinne, wysoką zawartość witaminy PP znajdziemy w ziemniakach oraz w produktach zbożowych. Dobrym rozwiązaniem będzie także spożywanie dużych ilości orzechów ziemnych, a także migdałów czy grzybów. Dość duże ilości witaminy B3 znajdziemy także w suszonych brzoskwiniach oraz w mące z pełnego przemiału. Jeżeli zatroszczymy się o odpowiednią ilość tych produktów w naszej codziennej diecie, istnieją naprawdę spore szanse na dostarczenie sobie odpowiedniej ilości witaminy B3. Niestety, niekiedy nie jest to możliwe. Warto wówczas zastanowić się nad dobrze przemyślaną suplementacją. Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie kupno witaminy B3 w aptece lub drogerii. Należy unikać kupowania suplementów niskiej jakości z niepewnych źródeł. Kluczem do sukcesu jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących dawkowania. Zazwyczaj znajdują się one na opakowaniu produktu. Witamina PP musi być zażywana systematycznie. W przeciwnym bowiem razie o rezultatach mowy być nie może. Wymagana jest również cierpliwość. Efekty nie pojawią się od razu. Ujrzymy je po około dwóch, trzech tygodniach codziennej i dobrze przemyślanej suplementacji. U niektórych mogą się one jednak pojawić szybciej, a u innych nieco później. Warto mieć tego świadomość.