Czy warto oddać biżuterię do lombardu

Czy warto oddać biżuterię do lombardu

Z każdym rokiem coraz więcej osób korzysta z usług lombardów. Do najczęściej sprzedawanych i zastawianych przedmiotów zaliczyć należy elektronikę w postaci smartfonów, tabletów, czy też aparatów fotograficznych. Tego rodzaju podmioty gospodarcze chętnie przyjmują także biżuterię. Przed udaniem się do lombardu warto dowiedzieć się, czy oddawanie tego rodzaju kosztowności jest opłacalne.

Jaką biżuterię można zanieść do lombardu

Przed udzieleniem odpowiedzi na tak postawione pytanie, należy zastanowić się, co kryje się pod pojęciem biżuterii? Zgodnie z przyjętą definicją za biżuterię uznaje się drobne przedmioty jubilerskie i złotnicze wykorzystywane do ozdabiania ciała lub ubrania. Do ich wytworzenia najczęściej wykorzystuje się złoto srebro, a także inne metale i kamienie szlachetne. Zdaniem antropologów potrzeba ozdabiania ciała u przodków człowieka występowała już sto tysięcy lat temu. Obecnie stosowana biżuteria pełnić może także funkcję użytkową oraz religijną.

Lombardy zajmują się skupowaniem i sprzedawaniem niemal wszystkich przedmiotów, które mają jakąś wartość. Czy zatem jest możliwe oddanie do lombardu dowolnych kosztowności? Z pewnością tak, pod warunkiem, że są wykonane z cennego kruszcu. W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiło się wiele sztucznej biżuterii, która, choć wygląda efektownie, nie przedstawia sobą żadnej wartości. Do jej wykonania najczęściej używa się pozłacanej lub posrebrzanej stali nierdzewnej. Lombardy chętnie przyjmą za to złote i srebrne pierścionki, klamry, naszyjniki, obrączki, sygnety, bransolety, czy też diademy.

Prawidłowa wycenia biżuterii

Oddając biżuterię do lombardu, trzeba zwrócić uwagę na sposób jej wyceny. Dzięki temu można uniknąć straty i otrzymać odpowiednią ilość gotówki. Niestety szacowanie wartości kosztowności nie jest zadaniem łatwym i wymaga dużego doświadczenia. Punktem wyjścia jest znalezienie dobrego lombardu specjalizującego się w przyjmowaniu różnego rodzaju biżuterii. Co jest brane pod uwagę podczas wyceny? Przede wszystkim jakość i ilość cennego kruszcu. Wielu klientów lombardów nie zdaje sobie sprawy z tego, że do wykonania pierścionków, obrączek, czy złotych łańcuszków nie używa się czystego kruszcu, ponieważ jest on zbyt miękki i plastyczny. Żeby uzyskać odpowiedni poziom twardości i odporności na zarysowania stosuje się różnego rodzaju dodatki. Informacji na temat jakości i czystości złota dostarcza próba. Najcenniejsze są przedmioty o próbie 999 lub 960. Zdecydowanie mniej wartościowe będą przedmioty ze złota o próbie 333.

Czy lombard zwraca uwagę na wygląd biżuterii? Jak najbardziej. W przeciwieństwie do zakładów jubilerskich, podczas szacowania wartości przez pracownika lombardu uwzględniany jest wygląd i stan techniczny sprzedawanych kosztowności. Produkty wyróżniające się unikalnym wzornictwem mogą zostać wycenione wyżej od tych typowych. Najcenniejsze są przedmioty zaliczane do limitowanych serii. Jeśli chodzi o wiek, może on być zarówno zaletą, jak i wadą. Warto pamiętać, że na cenę biżuterii w istotny sposób wpływają elementy osobiste. Wygrawerowane inicjały lub imiona będą obniżać wartość pierścionków i obrączek, chyba że dotyczą celebrytów lub znanych osób.

Sprzedaż i zastaw biżuterii

Oddawanie biżuterii do lombardu to prosty sposób na pozyskiwanie gotówki. Z tego rozwiązania chętnie korzystają osoby, które nie mają zdolności kredytowej i nie mogą pożyczyć pieniędzy w banku lub parabanku. Należy podkreślić, że lombardy w przeciwieństwie do zakładów jubilerskich traktują biżuterię jako gotowy przedmiot. Oznacza to, że podczas wyceny brana pod uwagę jest nie tylko zawartość kruszcu, ale także wiek oraz wygląd zewnętrzny. Dzięki temu nawet biżuteria, która nie ma w sobie dużo złota może zostać wysoko wyceniona.

Dlaczego wiele osób tak chętnie oddaje biżuterię do lombardu? Z kilku powodów. Przede wszystkim pierścionki, naszyjniki czy też bransoletki nie należą do przedmiotów codziennego użytku, bez których nie można się obyć. To sprawia, że znacznie łatwiej pozbyć się kosztowności niż telewizora, lodówki, czy też smartfona. Korzystanie z usług lombardów ma jeszcze inną istotną zaletę. Klienci przynoszący biżuterię mogą ją nie tylko sprzedawać, ale i zastawiać. Jeśli jakaś osoba pilnie potrzebuje gotówki, a nie chce pozbywać się na stałe rodzinnych pierścionków, bransoletek lub naszyjników, może zdecydować się na pożyczenie pieniędzy pod zastaw tych przedmiotów. W takim przypadku sporządzana jest pisemna umowa, w której wyszczególniana jest wysokość takiej pożyczki i termin jej spłaty. Jeżeli klient odda pożyczone pieniądze w określonym czasie, odzyska zastawione przedmioty. W przeciwnym wypadku przechodzą one na własność lombardu, który może sprzedać je dalej.

Pożyczka pod zastaw biżuterii to wygodne rozwiązanie, ułatwiające odzyskanie płynności finansowej. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie szybkiej gotówki bez potrzeby przedstawiania różnego rodzaju zaświadczeń. Opcje sprzedaży lub zastawienia biżuterii daje klientom lombardów możliwość wyboru optymalnego dla nich wariantu.