Jaką gładź szpachlową wybrać?

Jaką gładź szpachlową wybrać?

Budując dom, lub remontując mieszkanie, spotykamy się z wieloma produktami, które należy zakupić w składzie budowlanym. Chemia budowlana to nie tylko farby, lakiery, rozpuszczalniki, czy kleje, ale również gładzie. Zanim więc zaczniemy w myślach zaaranżować nasze wnętrza i skupiać się na wyborze kolorystyki i faktury ścian, pomyślmy o tym, aby je najpierw właściwie przygotować. Gładkie ściany są podstawą, dlatego warto świadomie wybrać gładzie, które zapewnią nienagannie równe powierzchnie, będące podłożem do ostatecznej aranżacji wnętrza.

Chemia budowlana – gładź w roli głównej

Dawniej, kiedy wybór produktów w składach i sklepach budowlanych był ograniczony, do równania ścian stosowano niemal wyłącznie tynk cementowo-wapienny. Był to produkt obarczony wieloma wadami takimi jak chropowata struktura, oraz stosunkowo niskie parametry elastyczności, co powodowało pęknięcia, oraz rysy skurczowe widoczne na powierzchni ścian. Teraz w składach mamy pełen wachlarz produktów, z których możemy skorzystać, wyrównując ściany. Zastosowanie właściwie dobranej gładzi stanowi o prawidłowym przygotowaniu ścian pod farby i okładziny, dlatego etap ten jest niezmiernie ważny. Gładź szpachlowa, jako produkt zastępujący tynk, nie ma sobie równych. Ta gotowa masa, lub szczelnie zamknięty w workach sypki produkt do sporządzenia masy, zyskał swoją popularność wskutek umożliwienia skutecznego, łatwego i szybkiego wygładzenia ścian. Poszczególne rodzaje gładzi różnią się składem, jednak zazwyczaj bazą jest gips. Sprawdźmy, jakie gładzie są najlepsze do konkretnych powierzchni i jaki uzyskamy efekt po ich zastosowaniu.

Polecamy szczególnie:

Gładź gipsowa

Gips naturalny lub syntetyczny to bazowy składnik gładzi szpachlowej gipsowej. Gładź z gipsu syntetycznego wykazuje korzystniejsze parametry wytrzymałościowe, jednak ta wykonana z naturalnego gipsu jest zdecydowanie bielsza. Bardzo drobna granulacja gipsu sprawia, że ściany wygładzone gładzią gipsową są nienagannie gładkie i przygotowane pod malowanie farbą. Gładź gipsową możemy położyć na podłoże cementowe i cementowo-wapienne, bezpośrednio na beton, oraz płyty gipsowo-kartonowe. Gładź gipsowa kojarzy się z dużą ilością pyłu powstałego wskutek szlifowania powierzchni do gładkości, jednak chemia budowlana jest tak prężnie rozwijającą się dziedziną, że już są do nabycia gładzie bezpyłowe do jednokrotnego położenia, bez wymogu szlifowania. Gładź gipsowa z łatwością wypełnia i pokrywa wszystkie niedoskonałości ścian takie jak pęknięcia i rysy. Kładąc gładź szpachlową gipsową, należy pamiętać o tym, że źle znosi ona wilgoć, dlatego nie jest wskazana do użycia w łazienkach, pralniach i suszarniach.

Gładź cementowa

Jeśli chcemy położyć na ścianach gładź szpachlową, która charakteryzuje się najlepszą wytrzymałością mechaniczną na uderzenia i ścieranie, wybierzmy gładź cementową. Podstawą składu jest cement, czyli niezwykle mocny i trwały materiał budowlany. Gładź cementowa ma charakterystyczną ziarnistą strukturę, która ma jednak swój surowy urok. Dużym atutem jest znacznie większa, niż ma to miejsce w przypadku gładzi gipsowych, odporność na wilgoć. Dzięki temu można ją zastosować w pomieszczeniach narażonych na większe zawilgocenie takich jak kuchnie, łazienki, czy pralnie. Kolejnym atutem jest fakt, ze gładź cementowa nie wymaga szlifowania, więc zdecydowanie zostaje ograniczona ilość pyłu. Ten rodzaj gładzi szpachlowej, sprzedawany jest w workach z suchym proszkiem, który należy rozprowadzić z wodą. Maksymalna grubość jednej warstwy nie powinna przekraczać 3 mm, ale można nałożyć kilka warstw metodą ręczną, lub maszynową. Idealnym podłożem dla gładzi cementowej jest beton i powierzchnie cementowe.

Gładź wapienna

Wszędzie tam, gdzie sprzedawana jest chemia budowlana, w sprzedaży znajdziemy również gładź wapienną. Jej spoiwem jest dla odmiany wapno i można zastosować ją zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Wysoka przepuszczalność powietrza, oraz nieskazitelnie biały kolor to cechy charakterystyczne tej gładzi. Wapno zawarte w składzie zapobiega korozji biologicznej powodowanej przez wszelkiego rodzaju grzyby i pleśnie. Jeśli o jakiejś powłoce położonej na ścianach można powiedzieć, że “oddycha”, z pewnością jest to gładź wapienna. Spowodowane jest to swobodną migracją cząsteczek pary wodnej w jej wnętrzu, co zapewnia zdrowy i przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach. Gładź można kłaść na wszystkich podłożach z wyjątkiem gipsowych.

Gładź polimerowa

Chemia budowlana w sporym asortymencie oferuje również nowoczesną gładź polimerową, zwaną również akrylową, czyli podłoże do zadań specjalnych. Niezwykle elastyczna, odporna na działanie podwyższonych temperatur i wilgoć gładź polimerowa najczęściej sprzedawana jest w wiaderkach i pojemnikach jako masa gotowa do użytku. Od poprzednich gładzi różni ją znacznie większa elastyczność, co przekłada się bezpośrednio na ograniczenie, a nawet brak pęknięć w przypadku ruchów konstrukcyjnych budynków. Idąc z duchem czasu, producenci postawili na nowoczesne rozwiązania i wyprodukowali gładź polimerową, która nie pyli podczas szlifowania.