Jak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni?
Łóżko stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej sypialni. Nie ma co się dziwić – w końcu samo to pomieszczenie powstało z myślą o spędzeniu w nim nocy, a łóżka stanowią swoisty środek do tego. Jak wybrać takie, które sprawdzi się w akcji i na którym będziemy mogli komfortowo regenerować swoje siły? Które z jego aspektów są najważniejsze i na co zwrócić uwagę, żeby się nie zawieść? O tym wszystkim opowiemy w naszym krótkim poradniku.
Wybór łóżka a jego szerokość i długość
Podstawą w wyborze łóżka jest określenie jego rozmiaru, a zatem szerokości i długości. Choć większość ludzi upraszcza to do wyboru łóżka jedno- lub dwuosobowego, jest w tym wszystkim nieco więcej. Warto zdecydować się na rozmiary jak najbardziej standardowe, czyli takie, w których zmieści się klasyczny materac (do łóżka jednoosobowego szerokość wynosi 90 cm, a dla dwuosobowego – 120 cm; długość jest zawsze podobna i wynosi 200 cm) – dzięki temu nie będziemy mieli później problemu zarówno z dobraniem materaca, jak i pościeli idealnie wpisującej się w ramy naszego łóżka. Wymiary mogą być podchwytliwe – wiele firm bowiem stawia na swoje własne, niestandardowe – tylko dlatego, żeby tym samym klientom sprzedawać własne materace i pościele, również niestandardowe, ale pasujące do konkretnego łóżka. Jest to częsty trik, na który po prostu nie możemy się nabrać.
Przy ustalaniu szerokości i – ogólnie – rozmiaru łóżka warto też zadecydować o jego wersji. Ramowa będzie zmuszała nas do umiejscowienia materaca, a jakże, w ramach łóżka. Ta kontynentalna z kolei pozwoli nam po prostu “położyć” go swobodnie na boxie łóżka.
Wysokość zagłówka łóżka – czy ma ona znaczenie
Choć często jest to część pomijana przez osoby dokonujące wyboru łóżka, zagłówek pełni bardzo ważną rolę, znacząco wpływając na wygodę użytkowania tegoż mebla, zwłaszcza w pozycji półsiedzącej. W znacznym stopniu przyczynia się również do tego, jak to łóżko wygląda w “ostatecznym rozrachunku”.
Pamiętajmy, że zagłówek powinien współgrać z naszym łóżkiem, ale i aranżacją naszej sypialni. Nie zawsze w ogóle będziemy go potrzebowali – wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju ściany tuż za nim. Czasem już ona posiada rozwiązania spełniające jego funkcje.
O co chodzi z wysokością ramy?
Wysokość ramy to tak właściwie określenie tego, w jakiej odległości od ziemi będziemy spać. Wbrew pozorom, ma to ogromne znaczenie i choć ciężko powiedzieć, jaka wartość jest idealna (wszystko zależy tutaj od konkretnej osoby, jej wysokości oraz ogólnej postury), przyjęło się, że materac łóżka powinien znajdować się na wysokości około 40 centymetrów, a siedząca na nim osoba powinna być w stanie położyć stopy płasko na ziemi. Wtedy jej kolana powinny być ugięte pod kątem prostym. Jeżeli tak nie jest, wysokość ramy powinna ulec zmianie.
Odpowiednio wysokie łóżka są w stanie zawierać “pod sobą” pojemniki, chociażby na zapasową pościel.
Cechy i dodatki do łóżka, na które warto zwrócić uwagę
Aby podsumować wszystko to, co trzeba wiedzieć na temat wyboru łóżka idealnie spełniającego nasze najśmielsze potrzeby, oczekiwania i wymagania, należy zwrócić uwagę na jego podstawowe cechy, najważniejsze w tymże wyborze. Należą do nich:
- szerokość i długość, które powinny być jak najbardziej standardowe i patrzące w przyszłość (jeśli planujemy rodzinę, ale jeszcze jej nie mamy, postawmy na łóżko dwuosobowe);
- wysokość ramy – wpływa ona na komfort użytkowania łóżka i na sen bardziej, niż możemy się tego spodziewać;
- zagłówek, który spełnia funkcję użytkową i dekoracyjną, a który powinien pasować do wystroju całego pomieszczenia;
- pojemniki do “przechowywania” – warto wykorzystać przestrzeń, jaką zajmuje łóżko jeszcze bardziej efektywnie. Jeżeli tylko wysokość jego ramy nam na to pozwala, tuż pod nim mogą znaleźć się pojemniki czy to na ubrania, czy też na dodatkową pościel – umożliwią one optymalne zarządzanie przestrzenią. Aby móc je wybrać, rama naszego łóżka musi mieć przynajmniej 30 centymetrów wysokości.
- materiał wykonania drewna – łóżka drewniane sprawdzają się w klasycznych i nowoczesnych wnętrzach. Są zatem uniwersalne i ponadczasowe, co sprawia, że stanowią świetną bazę do dalszego planowania sypialni. Niestety, potrafią kosztować dość dużo. Łóżka tapicerowane z kolei nadają sypialni pewnej dozy przytulności. Są też bardziej zróżnicowane i pasują do nowoczesnych wystrojów wnętrz właśnie przez to, że można dopasować ich rozmiar i kolor do własnych potrzeb.
Podsumowanie
W dzisiejszych czasach wybór łóżka do własnej sypialni może przysporzyć nam dużo problemów. Wszystko ze względu na to, że producenci oferują całe mnóstwo ich wariantów, a świat mebli sypialnianych stale się rozwija. Ważne, aby w tym wszystkim starać się odnaleźć swój własny styl – zamiast podążać za obecnie panującą modą, zwróćmy więc uwagę na aktualną aranżację naszego wnętrza i to właśnie do niej dobierzemy łóżko. Faktem jest bowiem, że sypialnia jest bardzo intymnym i prywatnym miejscem – to my musimy więc czuć się komfortowo z jego wyborem, bo to my będziemy odczuwać jego efekty na co dzień.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
- kwietniki metalowe na zewnątrz https://www.versanis.pl/Dekoracje-wnetrz/Kwietniki/Kwietniki-metalowe,c,2
- stojak na kwiaty od podłogi do sufitu https://www.versanis.pl/Dekoracje-wnetrz/Kwietniki/Kwietniki-rurkowe,c,15
- sklep wyposażenie wnętrz https://www.versanis.pl/outlet