Rolety na wymiar - jak wybrać te, które spełnią nasze oczekiwania?

Rolety na wymiar – jak wybrać te, które spełnią nasze oczekiwania?

Kupując nowe mieszkanie czy dom zazwyczaj dbamy o jego główną aranżację – kupujemy meble, wykładamy ściany tapetą lub farbą, inwestujemy we wszelkiego rodzaju elektronikę. Nie zawsze jednak przykładamy dużą wagę do czegoś, co w aranżacji wydaje się najważniejsze i najbardziej praktyczne – do rolet. Stanowią one podstawowy środek do dbania o własną prywatność, ale i dopływ słońca do wnętrza kolejnych pomieszczeń. Jak jednak wybrać rolety na wymiar w taki sposób, by być z nich zadowolonym? Na co zwrócić przy tym uwagę i czy rolety rzeczywiście są czymś, w co powinniśmy zainwestować? Nad tym wszystkim pochylimy się w tym krótkim poradniku.

Dlaczego warto postawić na rolety na wymiar?

Rolety na wymiar są czymś, co nie bez powodu cieszy się obecnie tak dużym zainteresowaniem zarówno ze strony osób planujących odświeżenie swoich już istniejących wnętrz, jak i ze strony tych, którzy właśnie kupili swoje nowe mieszkanie. Zawdzięczają to przede wszystkim temu, że:

  • pozwalają dopełnić każdą aranżację – występują w tak wielu wersjach kolorystycznych i rodzajach, że potrafią dostosować się do każdej, nawet najbardziej szalonej myśli projektanckiej,
  • są niesamowicie tanie – jako że bazują na banalnym wręcz mechanizmie, ich cena jest znacznie niższa, aniżeli w przypadku konkurencyjnych żaluzji,
  • są praktycznie bezawaryjne – żaluzje mają tendencję do zacinania się i nieprawidłowego zwijania – z roletami nie ma takiego problemu;
  • montuje się je szybko i przyjemnie, a cały proces montażu trwa zaledwie kilkadziesiąt minut. Może się go podjąć nawet osoba niezaznajomiona z tematem.

Jak wybrać rolety dla siebie? – 5 cennych wskazówek

Podchodząc do wyboru rolet szybko spostrzeżemy, że rynek wręcz pęka w szwach od różnych ich rodzajów. Rolety na wymiar są czymś, co na przestrzeni lat doczekało się wielu swoich wariantów, każdy z których kusi czymś zgoła odmiennym. Na co więc zwrócić najwięcej uwagi, by nie żałować własnego wyboru? Poniżej przedstawiamy pięć naszych porad, które z pewnością pomogą w podjęciu dobrej decyzji.

 

1. Postawmy na odpowiedni ich rodzaj

Istnieje mnóstwo rodzajów rolet, które różnią się od siebie nie tylko kolorem (o którym więcej powiemy za chwile), ale i rzeczywistym wyglądem. Rolety proste (w tym te wolnowiszące czy mini roletki) pasują do wnętrz minimalistycznych. Są stosunkowo uniwersalne i można na nie postawić przy urządzaniu niemal każdego pomieszczenia. Rolety bardziej finezyjne z kolei (jak chociażby te rzymskie) najczęściej trafiają do kuchni, gdzie docenia się najbardziej ich walory dekoracyjne.

2. Zwróćmy uwagę na kolor

Kolor rolet powinien być dostosowany do głównej aranżacji wnętrza, ale i do… nasłonecznienia. Jeżeli słońce naprawdę nam doskwiera w kluczowych momentach dnia, powinniśmy postawić na kolory ciemniejsze, które przepuszczają znacznie mniej światła, aniżeli jasne. Sprawdzą się one chociażby w sypialni. Nie tylko kolor, ale i wzór ma ogromne znaczenie – choć współcześnie królują rolety monokolorystyczne, coraz częściej wchodzi się w bardziej odważne ich opcje. 

3. Wybierzmy właściwy stopień przepuszczalności światła

Przepuszczalność światła powinna być dostosowana do naszych potrzeb (nie każdy z nas lubi być budzonym przez intensywne światło za dnia), ale i od miejsca, w którym docelowo znajdą się rolety na wymiar. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w sypialni stawia się przede wszystkim na prywatność i oczekuje się dobrego tłumienia światła, podczas gdy w kuchni wręcz celuje się w większą przepuszczalność i delikatną poświatę intensywnego światła.

4. Miejmy na uwadze miejsce przeznaczenia

Nie każde miejsce przeznaczenia dobrze współgra z każdym rodzajem rolet. Wspomnieliśmy o nim już w przypadku koloru i stopnia przepuszczalności – warto też powiedzieć o tym w kontekście rodzaju rolety. Jeżeli na przykład wyposażamy w nie okna dachowe, nie możemy postawić na rolety wolnowiszące. Decydując się na roletę do sypialni, powinniśmy z kolei stronić od tych rzymskich. Warto też zwrócić uwagę na praktyczność i prywatność – rzymskie rolety nie dają żadnej z nich, przez co mogą być kiepskim wyborem do mieszkania na parterze. To jednak tylko przykład, obrazujący to, co powinniśmy mieć na uwadze.

5. Zastanówmy się nad montażem

W większej ich części rolety na wymiar są proste do zamontowania – jeśli umiejętnie je dobierzemy. Podczas gdy rolety wolnowiszące montuje się zwykle na nadprożu nad wnęką okienną, mini-roletki montuje się na pojedynczym skrzydle okiennym, bez przykręcania. Rodzaj montażu ma znaczenie w kontekście miejsca przeznaczenia, ale i konieczności zatrudniania profesjonalistów. Ci będą na przykład konieczni do zamontowania rolet w prowadnicach, montowanych do skrzydeł okien.

Podsumowanie

Rolety na wymiar stanowią współcześnie jeden z podstawowych elementów aranżacji wnętrz – bardzo istotny, bo bardzo wpływający na ostateczny ich odbiór zarówno ze strony nas, jak i odwiedzających nas gości. Warto zadbać o to, aby wybrać te właściwe – zarówno pod kątem technicznym, jak i estetycznym. Zwłaszcza, że zazwyczaj kupuje się je na długie lata.