Czym zajmuje się chirurg ortopeda?
Czym zajmuje się chirurg ortopeda? Chirurdzy ortopedzi zajmują się zaburzeniami narządu ruchu. W jakich sytuacjach jest nam potrzebny i kiedy powinniśmy się o nią ubiegać?
Co to jest ortopedia?
Nie wszyscy wiedzą, że ortopedia jest w rzeczywistości jedną z najbardziej podstawowych specjalizacji, z której może wybierać student medycyny. Na czym się skupia? Chirurdzy ortopedzi zajmują się przede wszystkim diagnozowaniem, a następnie leczeniem niektórych chorób. Artroskopia i artroplastyka to dobre przykłady działań ortopedycznych. Leczenie przez chirurga ortopedę może być chirurgiczne lub proste zachowawcze. Dlatego może obejmować usunięcie czynników chorobowych za pomocą procedur i operacji lub leczenie tak, aby choroba nie pogorszyła jakości życia pacjenta. Chodzi o takie rzeczy, jak nie powodowanie bólu lub ograniczanie ruchu.
Co ważne, nie uwzględniono czynników, które przyczyniają się do choroby. Chirurdzy ortopedzi diagnozują i leczą choroby nabyte lub wrodzone. Najczęstszymi nabytymi przyczynami chorób ortopedycznych są:
- guz,
- infekcje i stany zapalne,
- uszkodzenie ciała,
- zmiany potraumatyczne.
Wszystkie te zmiany lub urazy mogą być związane z kośćmi, z wyjątkiem czaszki (czego nie robi ortopeda), a także z więzadłami, stawami, naczyniami krwionośnymi, mięśniami i nerwami.
Jak powstała nazwa ortopedia?
Ortopedia to nazwa dziedziny medycyny i ma takie samo zakończenie jak każda inna dziedzina. Dlatego możemy założyć, że pochodzenie nazwy jest takie samo dla nich wszystkich. Okazuje się jednak, że etymologia nazw ortopedycznych jest nieco inna niż ma to miejsce w innych dziedzinach, takich jak podologia. Diagnoza ortopedyczna sięga czasów starożytnych. Jednak początkowo dotyczyła tylko diagnostyki i profilaktyki skrzywienia kręgosłupa u dzieci. Nazwa Ortopedia pochodzi z historii tej dziedziny. Składa się z dwóch greckich słów: ottos i pedia.
Sprawdź koniecznie:
Orthos oznacza proste lub poprawne, a payia oznacza dziecko. Na początku tej dziedziny chirurdzy ortopedzi zajmowali się utrzymaniem prostego kręgosłupa dziecka.
Czym zajmują się dziś chirurdzy ortopedzi?
Jednak od tego czasu wiele się zmieniło. Lekarze specjalizujący się w ortopedii nadal zajmują się chorobami układu kostnego, ale dziś nie tylko dla dzieci. Dziś ortopedzi diagnozują i leczą osoby w każdym wieku, choć ortopedia dziecięca pozostaje odrębną dziedziną nauki.
Dzieje się tak, ponieważ układ kostny młodych pacjentów nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Kości dopiero się tworzą i rosną. W przypadku pacjentów dorosłych dozwolona jest tylko operacja lub leczenie zachowawcze. Dorosły układ kostny jest w pełni rozwinięty. W przeciwieństwie do dzieci. Nawet ortopedia dziecięca została podzielona na kolejne podgrupy. Na przykład są chirurdzy ortopedzi, którzy opiekują się noworodkami. Do tych lekarzy najczęściej trafiają dzieci urodzone z pewnymi nieprawidłowościami w układzie kostnym lub które doznały urazu podczas porodu. Są to najczęściej wady twarzoczaszki, ale zdarzają się też tzw. deformacje twarzoczaszki. Należą do nich nieprawidłowości, takie jak rozszczep podniebienia lub hipoplazja szczęki. Dochodzi również do zwyrodnień narządu ruchu, takich jak deformacje kości długich lub stóp, dłoni lub palców.
Chirurdzy ortopedzi, których pole działania obejmują osoby dorosłe, zajmują się innymi rzeczami. Nasz układ kostny jest w pełni rozwinięty. Przeważnie, gdy jest w jakiś sposób uszkodzony, potrzebny jest chirurg ortopeda. Na przykład upadki, siniaki, złamania i skręcenia mogą spowodować to zjawisko. W takim przypadku zwykle wystarcza leczenie zachowawcze. Następnie dobry chirurg ortopeda pracuje z rehabilitacją, aby przywrócić nam zdrowie. U dorosłych czasami wymagane są czynności ortopedyczne, takie jak artroskopia i artroplastyka.
Czasami jednak leczenie zachowawcze nie wystarcza. Wymagane jest wtedy bardziej specjalistyczne leczenie, a czasami zabieg chirurgiczny. Dzieje się tak na przykład w przypadku złamania kości. Kość może nie goić się prawidłowo, na przykład później kończyna będzie zbyt krótka. Aby to naprawić, wymagana jest specjalistyczna chirurgia ortopedyczna.
Jaki jest związek między ortopedią a podologią?
Co ciekawe, pielęgnacja stóp to także w pewnym sensie obszar zainteresowań i aktywności ortopedycznej. W końcu ortopedzi zajmują się wszystkimi zwyrodnieniami, które utrudniają poruszanie się. Dotyczy to również stóp. Dlatego podologia i ortopedia mają przestrzeń do wspólnych działań. Wiele problemów podologicznych może prowadzić do zwyrodnienia kości i stawów, utrudniając poruszanie się. Należą do nich bolesne odciski, które zginają nasze stopy, czy wrastające paznokcie. Na przykład może to wiązać się z koniecznością noszenia specjalnych narzędzi, takich jak klipsy podologiczne.
Wszystkie powyższe wizyty można odbyć za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia lub w ramach prywatnej opieki medycznej.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
https://ortho-expert |
www.ortho-expert.pl |