Jak pozyskać środki unijne na rozwój firmy

Jak pozyskać środki unijne na rozwój firmy

Jak pozyskać środki unijne na rozwój firmy: Unia Europejska ma do zaoferowania wiele mechanizmów, które sprzyjają gospodarce. Oczywiście nie jest tak, że każda decyzja podejmowana przez tę instytucję jest korzystna. Jednym z najważniejszych jej celów jest jednak wspieranie przedsiębiorstw, które dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku. Dodatkowo prowadzi to do zwiększenia konkurencyjności i tym samym zapobiega pojawianiu się monopolom.

Jeśli chcemy uzyskać środki unijne, musimy jednak wypełnić całą masę formalności. Nie powinno to dziwić, ponieważ jeśli dochodzi do transferu pieniądza, konieczne jest dokładne dokumentowanie, na co zostaną one wykorzystane. Pożyczka na start to szansa na wykonanie początkowych inwestycji na najważniejszy sprzęt, który zostanie podstawą do wystartowania z działalnością. Środki unijne to szansa dla firmy, z której szkoda nie skorzystać, ponieważ ułatwia rywalizację w morzu pełnym finansowych rekinów. Jak możemy uzyskać środki unijne? Jakie warunki muszą zostać spełnione?

Określenie celu, programu i przestrzeganie terminu

Jak pozyskać środki unijne na rozwój firmy
Jak pozyskać środki unijne na rozwój firmy

Na początek powinniśmy skupić się na kilku podstawowych kwestiach. Przedsiębiorstwo powinno rozpoczynać się od celu. Pieniądze muszą być przeznaczone na konkretne elementy. Musimy określić, na co zostaną wydane, a później wykazać, że rzeczywiście doszło do przestrzegania warunków umowy. Biznesplan stanowi absolutną podstawę do uzyskania środków unijnych. Jest to wartościowy wniosek dla instytucji unijnych, ponieważ zawiera informacje o tym, jak będzie działać przedsiębiorstwo. Jednocześnie zawarte są tam dokładne wyliczenia, które będą określać zasadność funkcjonowania firmy. Trzeba też określić zakres czasowy i przestrzenny działania projektu. Ważne jest również zwrócenie uwagi na dostępne programy. Przede wszystkim powinniśmy wyróżnić pożyczkę dla firm na start oraz dotację. Jeszcze później wspomnimy o tej informacji. Z mijającym czasem dochodzi również do przekształcenia różnych elementów programu i dotyczy to choćby warunków. Warto dodać o elemencie, który często bywa pomijany i prowadzi do opłakanych efektów. Jest nim termin składania wniosku. To podstawowy element, na który musimy zwrócić uwagę, żeby nie stracić możliwości uzyskania środków.

Złożyliśmy wniosek – czy to już wszystko?

Oczywiście samo złożenie wniosku nie jest jeszcze wszystkim. Jeszcze nie wiadomo czy w ogóle zostanie on zaakceptowany. Instytucje unijne mają 3 miesiące na rozpatrzenie dokumentu i dopiero na tej podstawie będą określane rezultaty. Samo zaakceptowanie wniosków również nie jest jeszcze początkiem rozpoczęcia projektu. Konieczne jest również podpisanie umowy. Jest to dokument, który zawiera wiele szczegółów, które dotyczą obrotu pieniędzmi w ramach ustalonych warunków. Znajdują się tam zobowiązania, które dotyczą przedsiębiorcy, ale również budżet samego projektu. Pamiętajmy, że będziemy musieli później dokumentować, że rzeczywiście nasze zachowanie jest zgodne z tym, co zadeklarowaliśmy w umowie. Prowadzi to więc do spełnienia wymogów formalnych. Oczywiście wszystkie warunki są tak samo istotne i nie ma wyjścia, ponieważ każdy z nich musi zostać spełniony.

Polecamy uwadze:

Dlaczego wnioski unijne są tak ważne?

W przypadku dotacji kwestia jest oczywista. Powinniśmy sobie zdawać sprawę, że jest to jedna z dwóch podstawowych form finansowania. Drugą z nich są pożyczki dla przedsiębiorców. W pierwszym przypadku zalety są oczywiste, ale jakie są wady w stosunku do drugiego rozwiązania? Przede wszystkim sama kwota jest w tym przypadku niższa i ogranicza się ona do 40 tysięcy. To oczywiście nie oznacza, że od razu musimy uzyskać tę maksymalną kwotę. Jest to maksymalna granica, ale możliwe są również wartości pośrednie. Pożyczka właśnie pod tym względem jest lepsza, ponieważ maksymalnie może ona wynosić nawet 100 tysięcy złotych. Pierwsze rozwiązanie wydaje się korzystniejsze w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, gdzie inwestycja powinna być mniejsza. W drugiej sytuacji mówimy o większych firmach, które wymagają dużego wkładu początkowego, ale prawdopodobnie będą przynosić większe zyski. Musimy jednak również posiadać własne środki, które będą świadczyły o rentowności oraz o zaangażowaniu w dany podmiot. Zabezpieczenie projektu daje Unii Europejskiej gwarancję, że nie dojdzie do pewnego rodzaju malwersacji.

Podsumowanie, czyli najpierw wniosek, a potem umowa

Po pierwsze musimy złożyć wniosek, który będzie zawierał cały szereg informacji o przedsiębiorstwie. Dotyczy to przede wszystkim celu projektu czy biznesplanu. Na tej podstawie będzie można wywnioskować takie informacje jak choćby wymagana kwota. Określone jest także czy korzystniejsza będzie dotacja, czy pożyczka. Po drugie konieczne jest późniejsze podpisanie umowy. Oczywiście w przypadku, gdy wniosek zostanie poprawnie rozpatrzony. Później pozostaje już konieczność wypełniania postanowień. Musimy zapewnić transparentność przepływu pieniędzy na konkretne elementy. Powinniśmy jednak wiedzieć, że jest o co walczyć, ponieważ pieniądze mogą stanowić o racji bytu danego przedsiębiorstwa. Pozwoli to zaistnieć na tle konkurencji, która miała więcej czasu na rozwój własnych produktów.