Kupowanie ciągnika rolniczego
Kupowanie ciągnika rolniczego: jaki ciągnik rolniczy wybrać? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Nowy czy używany? Wielu rolników zadaje sobie te pytania. Nowy ciągnik to spory wydatek, ale będzie nam służył przez lata. Używany ciągnik musi uwzględniać awarie i awarie. Więc jaki ciągnik wybrać?
Jaki ciągnik wybrać?
Rolnicy często mają problemy z decyzjami zakupowymi. Zakup ciągnika rolniczego jest rzeczywiście dużą inwestycją i należy go dokładnie przemyśleć. Od każdego rolnika zależy rozważenie kluczowych czynników technicznych i funkcjonalnych. Ponadto musi brać pod uwagę kwestie związane z profilem swojej działalności.
Mniej więcej tyle samo rolników kupuje używany ciągnik rolniczy, ile wybiera zupełnie nowy. Kupując używane ciągniki rolnicze, rolnicy powinni kierować się zasadą ograniczonego zaufania do pierwotnego właściciela. Rolnik musi wiedzieć, że traktor prędzej czy później odmówi nam posłuszeństwa. Ciągnik może się zepsuć. Będziesz musiał wnieść swój wkład w biznes. To ważne, kiedy wykonujemy naszą pracę, ponieważ ważne jest, abyśmy nie rozbili się w najgorszym możliwym momencie.
Używane ciągniki niosą ze sobą pewne ryzyko. Dlatego warto rozważyć i sprawdzić oferty na części i zespoły. Ile będzie nas kosztować jedna część, jeśli ulegnie awarii. I prędzej czy później nadejdzie. Patrząc na używany ciągnik przed zakupem, musimy być w stanie odróżnić jego normalnie zużyte części. Zwróć uwagę na stan opon, może nam to wiele powiedzieć o poprzednim właścicielu i sposobie użytkowania ciągnika. Ciągnik rolniczy to przydatna maszyna do pracy i jak o każdą maszynę, trzeba o nią dbać.
Stan silnika i pierścieni – ważna sprawa
W wielu przypadkach stan silnika zależy od stanu pierścieni tłokowych. Jako nowi użytkownicy nie zawsze znamy dokładną historię użytkowania maszyny, w tym wymiany oleju. A miernik może nie działać poprawnie. Nie możemy śmiało zakładać, że ciągnik był gruntownie serwisowany przez poprzedniego właściciela. Zamiast tego bądźmy sceptyczni. Zwróćmy uwagę na to, jak się uruchamia i jak działa silnik. Wtedy sami zobaczymy, czy jest jakiś problem, czy wszystko jest w porządku. Szybkim praktycznym testem jest odkręcenie korka wlewu paliwa przy gorącym silniku i sprawdzenie, czy nie ma wycieków powietrza w skrzyni korbowej. Główne objawy to zapach spalin i sadzy wydobywający się spod korka wlewu paliwa.
Sprzęgła i chłodnice w używanych ciągnikach
Większość ciągników rolniczych ma suche sprzęgła jedno- lub dwutarczowe. Są wymienne bez względu na liczbę płyt. Wiadomo również, że z czasem się zużywają i wymagają wymiany. W handlu dostępne są również krążki ceramiczne. Są najczęściej używane w nowych ciągnikach fabrycznych. Zamiast tego nie należy ich zastępować ciągnikami rolniczymi starszej generacji. Powszechnym materiałem na tarcze sprzęgła jest materiał ścierny, który w oczywisty sposób ulega tarciu od koła zamachowego i tarczy dociskowej. Jeśli zostanie wykonany z lepszej jakości materiału, nie zużyje się tak szybko.
Starsze modele ciągników wykorzystują sprzęgła sprzęgła. Są to zazwyczaj trzy dźwignie, których prawidłowa regulacja wpływa na pracę całego podzespołu. Nie jest to takie trudne, więc mechanicy są dobrzy w ich tuningu. W większości ciągników można samodzielnie nasmarować łożyska sprzęgła. Należy o tym pamiętać, ponieważ dźwignia sprzęgła naciska na łożysko i powoduje tarcie podczas pracy. Ważna jest również skrzynia biegów ze sprzęgłem. Musisz sprawdzić, czy nie ma wycieków oleju, ponieważ może to wskazywać na awarię. Musisz dokładnie sprawdzić, jaki to olej. Obecność oleju silnikowego może spowodować uszkodzenie uszczelek tylnej osi. Jeśli to olej przekładniowy, to chyba do skrzyni biegów.
Bardzo ważnym elementem w ciągniku rolniczym jest chłodnica. Jeśli działa dobrze, powinno rozpraszać ciepło. Ale jeśli jest zabrudzony, może niestety powodować poważne problemy. Zachowaj ostrożność podczas czyszczenia, ponieważ jeśli do grzejnika dostanie się woda, może pojawić się kamień, który uniemożliwi prawidłowe odprowadzenie ciepła. Może również spowodować przegrzanie silnika.
Instalacja elektryczna w ciągniku
Kupując używany ciągnik należy zwrócić uwagę na stan instalacji elektrycznej. Niektóre rzeczy są od razu widoczne, takie jak stan silnika, akumulatora i rozrusznika. Trzeba wiedzieć, że ciągnik jest w użyciu i musi się nim zająć poprzedni właściciel, ale nigdy nie możemy być pewni na 100%. Czasami pewne czynniki mogą wpływać na jakość instalacji. Może mieć na nią wpływ deszcz, światło słoneczne, zwierzęta lub inne czynniki zewnętrzne. Niewłaściwe użytkowanie lub niewłaściwa konserwacja maszyny może spowodować poważne problemy. Wiele elementów jest bardzo delikatnych. Z czasem kabel lub czujnik p powoli traci zdolność do prawidłowego przewodzenia prądu. Dlatego tak ważne jest ich sprawdzanie, wymiana i naprawa.