Pilniki do paznokci - wybierz najlepszy dla siebie

Pilniki do paznokci – wybierz najlepszy dla siebie

Wybór odpowiedniego pilniczka do paznokci jest trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Na rynku dostępne są pilniki do paznokci o odmiennej gradacji, kształcie i przede wszystkim zrobione z różnych materiałów. Warto wiedzieć, jaki produkt wybrać, by ładnie wyprofilować paznokcie, a jednocześnie nie uszkodzić płytki.

Jaki materiał najlepiej spiłuje paznokcie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Pilniki do paznokci mogą bowiem działać mocno, ale mało precyzyjnie, albo naruszać strukturę płytki. Warto bliżej przyjrzeć się właściwościom poszczególnych materiałów. Pilnik z metalu jeszcze niedawno był najbardziej popularnym narzędziem do pielęgnacji paznokci https://www.maxel-cosmetics.pl/stylizacja-paznokci-c-792_1.html. Znaleźć można go było właściwie w każdym domu, gdyż jest łatwo dostępny i wytrzymały, cienki a także elastyczny. Dodatkowo można nim mocno piłować paznokcie w zaledwie kilku ruchach. Ta ostatnia cecha uważana jest jednocześnie za wadę – metalowy pilnik narusza bowiem strukturę płytki, co sprawia, że paznokieć szybciej się rozdwaja i łamie. Nie jest polecany dla osób o cienkich i delikatnych paznokciach, a także dla tych, którzy nie mają wprawy w wykonywaniu manicure. Lepiej niż pozostałe sprawdzi się natomiast przy czyszczeniu paznokci. Alternatywą dla metalowych narzędzi są pilniki do paznokci wykonane ze szkła. Są one łagodniejsze i umożliwiają bardziej precyzyjną pracę. Dodatkowo dzięki delikatnej ziarnistości mogą pełnić funkcję pielęgnacyjną i wzmacniającą paznokcie – zamykają łuski i wolny brzeg paznokcia, a co za tym idzie, zmniejszają łamliwość. Jednocześnie szklane pilniczki są jednak kruche i delikatne – łatwiej je złamać, a szybkie piłowanie jest utrudnione. Lubianą i często wybieraną opcją są też pilniki do paznokci https://www.maxel-cosmetics.pl/pilniki-i-bloki-polerskie-do-paznokci-c-792_1_16.html zrobione z papieru. Mają największy zakres wyboru ziarnistości, są wytrzymałe, a do tego stosunkowo tanie. Poradzą sobie zarówno z pielęgnacją naturalnej płytki, jak i paznokci żelowych czy akrylowych. Za wadę tego typu artykułów można uznać brak możliwości ich skutecznej dezynfekcji, nie sprawdzą się więc jako produkt dla całej rodziny, a w salonach kosmetycznych używane są zazwyczaj jako jednorazowe.

Jaką ziarnistość wybrać? 

Gradacja pilniczków, czyli ich ziarnistość jest szczególnie istotna przy wyborze pilnika papierowego. Odpowiednia ostrość jest różna dla poszczególnych rodzajów paznokci i efektów stylizacji, jakie chce się uzyskać. Najbardziej delikatne pilniki do paznokci wykorzystywane są do opiłowywania naturalnej płytki, ostrzejsze – do pracy przy żelu i akrylu. Stopień gradacji oznacza ilość ziaren na 1 centymetr kwadratowy pilnika. Im ziarnistość jest mniejsza, tym pilnik ostrzejszy. Gradacja 80 – 100 to oznaczenie dla pilników gruboziarnistych. Nie nadają się one do pielęgnacji naturalnej płytki paznokcia. Są bardzo ostre, dlatego trzeba wiedzieć, jak się z nimi obchodzić. Zazwyczaj wykorzystywane są przez profesjonalne kosmetyczki, na przykład do zdejmowania tipsów z paznokci. Gradacja 100 – 180 to najbardziej popularna ziarnistość pilników klasycznych. Średnioziarniste pilniki do paznokci mogą być wykorzystane zarówno podczas pracy na naturalnych paznokciach, jak i tych pokrytych żelem lub akrylem. Gradacja 240 – 500 pozwala delikatnie wygładzić płytkę albo ostatecznie ukształtować żel. Pilniki o takiej ziarnistości nazywane są drobnoziarnistymi. Gradacja 600 dotyczy polerki. Pilnikiem o takiej ziarnistości ciężko byłoby spiłować nawet delikatne paznokcie, doskonale sprawdzi się natomiast do wyrównania i matowienia naturalnej płytki paznokci. Chcąc sprawdzić ostrość, wystarczy spojrzeć na papierowy pilniczek – zazwyczaj wpisane są na nim odpowiednie numery. 

Kształt pilniczka a efektywność pracy

Teoretycznie kształt pilników do paznokci nie ma większego znaczenia. W rzeczywistości jednak może znacznie ułatwić lub utrudnić pracę. Najlepiej wypróbować kilka różnych narzędzi i wybrać najbardziej wygodne. Można też kierować się wskazówkami specjalistów i skorzystać z ich doświadczenia. Pilnik prosty najlepiej sprawdzi się, gdy celem jest nadanie paznokciom pożądanego kształtu lub skrócenie ich. To forma najbardziej popularna i uniwersalna. Często spotykanym kształtem jest też banan. Pozwala on dotrzeć do zakamarków paznokcia, a więc działać także przy krótkich paznokciach, czy skórkach. Pilnik w kształcie łódki łączy funkcje dwóch powyższych. Świetnie sprawdzi się, jako narzędzie dla osób, które o swoje paznokcie dbają samodzielnie. Ostatni często spotykany kształt to kostka. Najczęściej w takiej formie robi się polerki, które matowią płytkę i wyrównują nierówności.

Jaki pilnik wybrać dla siebie?

To zależy. Trzeba bowiem zastanowić się, do jakich celów wykorzystywany będzie pilnik i z jakimi paznokciami będzie miał do czynienia. Najbardziej uniwersalny będzie pilnik szklany i papierowy. Przy tym drugim najbezpieczniej jest wybrać gradację średnioziarnistą, która pozwoli na pracę zarówno z naturalną płytką, jak i paznokciami żelowymi, czy akrylowymi. Z czasem warto uzupełniać swoją kosmetyczkę o kolejne pilniki do paznokci, szczególnie drobnoziarnisty i polerkę, a w przypadku tipsów także gruboziarnisty.