Okleiny samoprzylepne do mebli- sposób na nowe meble?

Wymiana mebli kuchennych jest bardzo dużym wydatkiem jeśli meble wykonywane są na wymiar u stolarza. Jednak jak odnowić meble w domu nie dużym kosztem?  W przypadku drewnianych mebli można je pomalować za pomocą kolorowej farby bądź lakierobejcy. Jednak co zrobić w przypadku mebli z płyty meblowej? Dobrym rozwiązaniem będzie okleina samoprzylepna do mebli, która dobrze dobrana odświeży pomieszczenie oraz nada modnego charakteru. Czy można okleinę samoprzylepną do mebli przykleić samemu czy lepiej zdać się na fachową pomoc? Jaki jest koszt renowacji mebli okleiną?

Okleina samoprzylepna do mebli- idealny sposób na szybką zmianę

W ostatnim czasie stosowanie okleiny samoprzylepne do mebli, stało się bardzo tanim i modnym rozwiązaniem przy zmianie aranżacji pomieszczenia. Wbrew powszechnej opinii wysokiej jakości okleina meblowa jest bardzo trwałym materiałem. Jak można wybrać dobrej jakości okleinę meblową, aby nie wyglądała tandetnie, ale również była w miarę trwała?

Każda okleina samoprzylepna pokryta jest z wierzchu laminatem, który pełni funkcję zabezpieczającą przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Im grubszy jest laminat tym okleina jest bardziej odporna na uszkodzenia. Podczas wyboru odpowiedniego wzoru okleiny samoprzylepnej do mebli należy brać pod uwagę, aranżację całego pomieszczenia. Nawet modny i ładny motyw będzie wyglądał kiczowato, jeśli nie będzie dostosowany do wnętrza pomieszczenia.  

Okleina samoprzylepna do mebli- jak przykleić ją samodzielnie?

Niezależnie od rodzaju wybranej samoprzylepnej okleiny meblowej na początku pracy, zawsze należy odpowiednio przygotować powierzchnię mebla do które będzie przyklejana okleina. Podwieszania mebla musi zostać  oczyszczona z brudu, kurzu oraz resztek po naklejkach (jeśli takie występują), następnie wysuszona. Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie powierzchni np: benzyną ekstrakcyjną.

W samym klejeniu okleiny samoprzylepne do mebli przydatna będzie ściągaczka (taką jak używa się do mycia okien czy szyb w samochodzie). Dzięki ściągaczce można usunąć powstałe ewentualnie pęcherzyki powietrza, które powstały podczas przyklejania okleiny. Pozostały nadmiar okleiny można bez problemu odciąć nożykiem do tapet.

Okleinę samoprzylepna do mebli- jak wybrać odpowiednią do pokoju dziecka czy nastolatka?

Meble w pokoju dziecka czy nastolatka są bardziej narażone na zabrudzenia czy uszkodzenia w niż meble w innych pomieszczeniach. Właśnie w takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się okleina samoprzylepna do mebli, dzięki której będzie można zakryć ewentualne zarysowania na meblach. Jeśli okleina ulegnie uszkodzeniu to można ją bez problemu wymienić na nową. Okleiny samoprzylepne meblowe są również świetnym sposobem na odświeżenie mebli np: gdy dziecko podrośnie i obecny kolor mebli nie będzie już odpowiadał. 

Zobacz koniecznie:

Okleinę samoprzylepna do mebli- jaką wybrać do kuchni?

Jeśli meble kuchenne były robione na wymiar to wystarczy tylko okleić fronty. Korpus i tak jest mniej widoczny więc nie trzeba go zmieniać.  Okleiny meblowe są niedrogie, więc można poszaleć z kolorami czy wzorami. Jeśli efekt nie będzie zadowalający to zawsze można  zerwać i nakleić nową. Jednak do kuchni warto zakupić grubszą okleinę, która jest bardziej odporna.

Okleina meblowa na blat kuchenny, dlaczego nie warto?

Blat roboczy w kuchni często jest miejscem narażonym na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę oraz nierzadko zalanie wodą. Czynniki te powodują, iż okleina meblowa nie nadaje się do oklejania blatu- okleina może się zbyt szybko odkleić. Blat kuchenny najlepiej jest pomalować specjalną farbą, która jest przeznaczona do tego typu powierzchni.

Okleina meblowa sprawdzi się idealnie w przypadku blatu stołu znajdującego się w jadalni lub w salonie.

Czy można okleinę meblową wykorzystać do oklejenie lodówki?

Nierzadko zdarza się, iż po oklejeniu mebli kuchennych lodówka nie pasuje do reszty, a zakup nowej lodówki nie wchodzi w grę. Do oklejenia lodówki można wybrać okleinę samoprzylepną do mebli- jednak musi być ona o szerokości min. 90 cm. Choć równie dobrym rozwiązaniem mogą być naklejki dekoracyjne.

Czy okleiny samoprzylepne do mebli można wykorzystać na drzwi?

Okleiny samoprzylepne do mebli można wykorzystać również do oklejenia drzwi. Jednak tylko jeśli są równe i posiadają płaską powierzchnię. Przed przyklejeniem okleiny do drzwi należy najpierw wymontować klamkę. Obecnie można zakupić specjalne naklejki na drzwi. Bardzo modne są naklejki ze wzorem: drogi, schodów czy mostów – dzięki efektowi 3D pomieszczenie z taką naklejką staje się optycznie większe. 

Czy okleiny samoprzylepne do mebli posiadają jeszcze jakieś zastosowania?

Okleina meblowa będzie dobrym rozwiązaniem do tworzenia dekoracyjnych paneli na ścianie, które będą przypominały obraz bez ram. Interesujący efekt dekoracyjny można również osiągnąć, gdy okleina meblowa zostanie użyta we wnętrzu regału bądź przeszklonej witryny.

 

Prawidłowo użyta okleina meblowa w perfekcyjny sposób odnowi meble. Właśnie dzięki okleinie samoprzylepnej do mebli można za niewielkie pieniądze nadać blasku starym meblom oraz wprowadzić odrobinę świeżości w pomieszczeniu.