Jak prać bluzy z nadrukiem?

Jak prać bluzy z nadrukiem?

Bluzy z nadrukiem są stylowymi elementami garderoby, potrafią podkreślić charakter każdej stylizacji i prezentują się oryginalnie. Z taką odzieżą należy jednak obchodzić się bardzo ostrożnie i pamiętać o podstawowych zasadach co do jej pielęgnacji. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się z ich perfekcyjnego wyglądu przez długi czas. Chcąc zadbać o dobry stan nadruków, bluzy należy prać i suszyć w odpowiedni sposób. Ważne jest także zastosowanie odpowiedniego programu do prania i środka do czyszczenia. Przed przystąpieniem do czyszczenia bluzy z nadrukiem firmowym należy w pierwszej kolejności przeczytać zalecenia producenta, jakie znajdziemy na metce ubrania.

Zapoznanie się z metkami oraz zaleceniami producenta

Każdy element garderoby posiada metkę. Tak samo jest w przypadku strojów sportowych z nadrukiem, które posiadają metki, a na nich dane zalecenia producenta dotyczące pielęgnacji, prania albo konserwacji ubrania. Dokładne zapoznanie się z metką jest pierwszą najważniejszą czynnością jaką powinniśmy zrobić. Wiele osób niestety ignoruje tę czynność, przez co ubrania z nadrukiem tracą bardzo szybko swój perfekcyjny wygląd, przez zły sposób prania czy suszenia. Po przeczytaniu metki powinniśmy ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń producenta. Nadruki na strojach sportowych wymagają szczególnej uwagi, a przez nieprawidłowe pranie i prasowanie, druk może wyblaknąć, zarysować się i popękać. Taka bluza nie będzie więc wyglądała już dobrze.

Delikatne i łagodne pranie

Niekiedy bluzy z nadrukiem wystarczy jedynie odświeżyć, gdyż nie są zbytnio zanieczyszczone. W tym wypadku dobrze jest je uprać w niższej temperaturze, aniżeli ta polecana przez producenta. W ten sposób przedłużymy żywotność naszego ubrania. Chcąc cieszyć się perfekcyjnym drukiem na odzieży, pamiętajmy również o segregacji. Pierzmy ubrania razem jedynie te w podobnej kolorystyce, w ten sposób nie narazimy ich na zafarbowanie czy szarzenie materiału. Nadruki na bluzach są delikatne, z tego względu dobrze jest odwrócić bluzę na drugą stronę, dzięki czemu podczas prania druk nie będzie ocierał się o inne elementy garderoby i będzie w ten sposób chroniony. Ponadto, nie bez znaczenia jest stosowanie konkretnych detergentów. Proszki czy płyny do prania powinny pomóc w zachowaniu odpowiedniego koloru odzieży, a także zabezpieczyć je przed szybkim zniszczeniem. Delikatne tkaniny można prać w rękach. Takie wypranie bluzy da nam gwarancję, iż posłuży nam ona przez wiele czasu.

Jak prać bluzy z nadrukami?

Odzież z nadrukiem trzeba pielęgnować we właściwy sposób, w szczególności przestrzegać pewnych zasad prania. Przed przystąpieniem do wyprania należy oczywiście najpierw przeczytać polecenia producenta, niekiedy zaleca on ręczne pranie odzieży z nadrukiem. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko uszkodzenia nadruku. Jednakże nie jest to konieczne jeśli posiadamy nowoczesne pralki. Nowoczesne urządzenia zostały wyposażone w funkcjonalne tryby prania tkanin delikatnych, które możemy wybrać, aby ochronić ubranie. Co ważne, odzieży z własnym nadrukiem nie możemy prać w temperaturze wyższej aniżeli 40 stopni. Ponadto, przed włożeniem ubrania do pralki trzeba je odwrócić na lewą stronę i wyłączyć funkcję wirowania. W ten sposób nadruk nie będzie tarł o powierzchnię bębna. Jeśli chcemy możemy także zdecydować się na tryb prania ręcznego z maksymalną wartością 400 obrotów. Nie należy wykorzystywać do prania silnych detergentów, czyli wybielaczy i odplamiaczy, gdyż mogą one zniszczyć nadruk. Nie wolno również oddawać takich ubrań do pralni chemicznych, gdzie korzysta się ze zbyt silnych środków do prania.

W jaki sposób suszyć i prasować bluzy z nadrukami?

Nie można nigdy suszyć bluz z nadrukami w suszarkach bębnowych. Najlepiej, jeśli pozostawimy je naturalnie do wyschnięcia. W trakcie schnięcia odzież nie może jednak pozostać wystawiona na bezpośrednie oddziaływanie światła słonecznego. Silne promieniowanie może zmienić kształt czy też kolor nadruku. Odzież należy umieścić na wieszaku. Nie powinno się ich rozwieszać na linkach czy na grzejnikach, gdzie wpływa na nie gorące powietrze. Jeśli chodzi o samo prasowanie, można to robić jedynie na lewej stronie. Nigdy nie powinno się prasować nadruku, gdyż mógłby on odkleić się od bluzy, zawsze należy więc go omijać. Można zastosować również metodę prasowania przez delikatną szmatkę, a temperatura żelazka może wynosić do 150 stopni.

Dbanie o odzież z nadrukiem po wypraniu

Istotne jest nie tylko prawidłowe pranie i suszenie, ale także pewne zabiegi pielęgnacyjne wykonywane na co dzień. Najważniejsze jest, chociażby prawidłowe przechowywanie ubrania z nadrukiem. Powinno być ono zawsze starannie złożone i ułożone w szafie. Nie może być ściśnięte czy wygniecione, gdyż doprowadzi to do ścierania się nadruku, przez co bluza nie będzie wyglądała estetycznie. Zauważone zabrudzenia powinniśmy usuwać na bieżąco, gdyż z czasem plama może stać się niemożliwa do usunięcia, ponieważ wejdzie w głąb tkaniny. Dobrze, jeśli bluzy nie będziemy również zakładali parę razy z rzędu, dzięki czemu materiał się nie rozciągnie.