Drewniane domy jak z bajki

Drewniane domy jak z bajki

Drewniane domy jak z bajki z drewna klejonego cieszą się ostatnimi czasy bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno wśród ludzi młodych, jak i starszych. Nie ma się temu co dziwić, bo prezentują się one naprawdę bardzo efektownie. Ponadto, koszt ich budowy nie jest tak duży, jak koszt budowy domów tradycyjnych. Wiele osób wykorzystuje domy z drewna jak domki letniskowe, ale coraz częściej służą one także jako domy mieszkalne. Zanim jednak zdecydujemy się zlecić budowę domu drewnianego, warto zastanowić się nad tym, czym właściwie takie domy się charakteryzują. 

Dlaczego warto zdecydować się na drewniany dom?

Drewniane domy jak z bajki
Drewniane domy jak z bajki

Zanim zdecydujemy się na drewniany dom, warto w ogóle dowiedzieć się, jaką takie domy mają przewagę nad domami murowanymi. Zdecydowanej większości zależy na tym, aby budowa domu była opłacalna. Na szczęście, domy HBE, a konkretniej ich budowa nie jest tak kosztowna jak budowa domów murowanych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że domy drewniane nie są tak trwałe jak domy murowane. Różnica w trwałości nie jest jednak tak duża jak mogłoby się na pozór wydawać. Jeżeli chodzi zaś o szybkość budowy domu, domy z drewna powstają zdecydowanie szybciej. Posiadają one przecież zdecydowanie lżejszą konstrukcję niż domy murowane. Fundamenty są także węższe oraz rzecz jasna tańsze. Okazuje się więc, że decyzja o budowie domu drewnianego może być wyjątkowo opłacalna. Ponadto, domy drewniane charakteryzują się bardzo atrakcyjnym wyglądem. Wiele osób decyduje się więc na ich budowę ze względów estetycznych. Taki dom to idealne rozwiązanie dla miłośników naturalnych rozwiązań. Domy z drewna szczególnie dobrze prezentują się w zielonym otoczeniu. Jeżeli więc mamy działkę pod lasem lub w polu, warto pomyśleć właśnie o budowie drewnianego domku. Dobrym pomysłem może być prowadzenie w takim domku gospodarstwa agroturystycznego. Bardzo wielu turystów jest bowiem zainteresowanych wynajęciem pokoju w domku drewnianym. Być może uda nam się rozwinąć w ten sposób całkiem dochodowy interes i zdecydujemy się na budowę więcej niż jednego domu. 

Czym jest właściwie drewno klejone?

Zanim zdecydujemy się na drewniany dom, warto dowiedzieć się, czym właściwie jest drewno klejone. To właśnie ono stanowi jeden z głównych materiałów wykorzystywanych podczas budowy domu. Otóż drewno klejone potocznie nazywane jest klejonką. Jak ono powstaje? Do jego powstania dochodzi na skutek sklejania ze sobą odpowiednich desek. Sklejanie to ma charakter warstwowy. Jakie deski wykorzystywane są najczęściej? Otóż najczęściej korzysta się z desek sosnowych, modrzewiowych oraz świerkowych. Nie sposób nie zauważyć, że drewno powinno być jak najwyższej jakości. Należy pamiętać, że nadmiar żywicy i przebarwienia znacząco obniżają jakość drewna klejonego. Warto byłoby także zdawać sobie sprawę z tego, że co do zasady wyróżnia się dwa rodzaje drewna klejonego. Mowa tu o drewnie litym oraz o drewnie klejonym łączonym. 

Jak długo powstaje dom z drewna?

Każdy, kto myślał o domu z drewna, chciałby wiedzieć, jak przebiega właściwie budowa domów drewnianych. Każdy zastanawia się także nad tym, jak długo trwa budowa takich domów. Okazuje się jednak, że na postawione w ten sposób pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od projektu domu. To właśnie projekt w znaczącym stopniu decyduje o tym, jak długo będzie trwała budowa domu. Co do zasady, im bardziej złożony projekt, tym dłużej dom hbe powstaje. Należy mieć świadomość tego, że od tej reguły są pewne wyjątki. Wiele zależy bowiem od fachowości oraz doświadczenia budowlańców. Jeżeli są to prawdziwi profesjonaliści, czas budowy nie będzie na szczęście zbyt długi. Większe domy powstają jednak dłużej niż te mniejsze, co jest dość oczywiste. Co do zasady jednak, budowa domów z drewna może zająć około pół roku. Jeżeli zależy nam na szybkim postawieniu domu, najlepiej zdecydować się na niewielki jego rozmiar. Ponadto, z reguły o wiele szybciej powstają domy parterowe niż piętrowe. Nie ma się temu co dziwić, gdyż domki parterowe nie potrzebują aż tak silnego wzmocnienia. 

Jak wybrać dobrą firmę budującą domy?

Dom z drewna klejonego ma szansę ucieszyć swoich właścicieli, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że będzie starannie zbudowany. Nie należy więc pochopnie podejmować decyzji dotyczącej wyboru firmy budowlanej. Doskonale byłoby więc poczytać opinie na temat poszczególnych firm. Zazwyczaj są one dostępne w internecie. Im większa ilość pozytywnych opinii, tym większe prawdopodobieństwo tego, że będziemy zadowoleni z jej usług. Należy wystrzegać się współpracy z firmą, która posiada dużo negatywnych opinii. Trzeba także zwracać uwagę na cenniki poszczególnych firm. Zazwyczaj dostępne są one na stronach internetowych poszczególnych firm. Dobrze byłoby więc porównać ze sobą cenniki. Nie należy jednak kierować się jedynie niską ceną. Cena zawsze musi iść w parze z jakością. Ponadto, w trakcie projektu, jak i budowy domu warto zgłaszać wszelkie zastrzeżenia. W przeciwnym bowiem razie budowa domu może nie pójść w takim kierunku, jakiego byśmy oczekiwali.