Detektyw dla firm

Detektyw dla firm

Gdyby spytać przeciętnego Polaka o to, czym zajmuje się prywatny detektyw z pewnością wskazałby na którąś z usług, jakie świadczy on w stosunku do osób prywatnych. Tymczasem jednak paleta jego działań jest znacznie większa. On sam proponuje je nie tylko właśnie osobom prywatnym, ale też firmom. To właśnie o tym kim jest detektyw dla firm traktował będzie nasz dzisiejszy wpis.

Czym zajmuje się detektyw dla firm?

Choć mogłoby się pozornie wydawać, że prywatny detektyw nie może mieć zbyt wiele wspólnego z pracą na rzecz firm, zdziwić może ilość i różnorakość usług, jakie jest on im w stanie zaoferować. Te wybrane przedstawiamy poniżej.

  • Weryfikacja pracowników – oczywistym jest, że zatrudniając nowego pracownika we własnej firmie chcemy upewnić się, że będzie on godny zaufania i kompetentny. Umiejętnie przeprowadzony wywiad może nam to zapewnić. Jeżeli zaś mamy wątpliwości co do uczciwości już zatrudnionych pracowników, ich również możemy prześwietlić. Chociażby pod kątem prawdziwości zwolnień lekarskich, wcześniejszych konfliktów z prawem czy przestrzegania zakazu konkurencji po zakończeniu współpracy. 
  • Windykacja – prywatny detektyw może być świetnym wsparciem dla firmy windykacyjnej. Zwłaszcza jeżeli dłużnik firmy stara się ukryć swój majątek. Jest też w stanie prowadzić negocjacje dotyczące spłaty oraz ostrzegać ewentualnych przyszłych klientów dłużnika o jego sytuacji finansowej. 
  • Wykrywanie podsłuchów – podsłuchy są jednym z najczęstszych środków do śledzenia konkurencji i pozyskiwania cennych informacji na jej temat. Należy nie tylko zapobiegać ich instalacji, ale też sprawdzać, czy już do niej nie doszło. 
  • Wykrywanie przestępstw – w obrębie firmy może dochodzić do całego mnóstwa przestępstw. Jednym najczęstszych jest defraudacja środków, wykorzystywanie majątku przedsiębiorstwa do niewłaściwych celów oraz tak zwana kreatywna księgowość. Czasem dochodzi do mobbingu i innych zdarzeń, o których właściciel firmy chciałby wiedzieć, by móc zwalczać je w zarodku.
  • Wywiad gospodarczy – jeszcze przed nawiązaniem współpracy z potencjalnym partnerem warto dowiedzieć się, czy jest on kimś godnym zaufania. Przede wszystkim jednak trzeba sprawdzić jego wypłacalność oraz ewentualne zadłużenie. W ramach odpowiednio przygotowanego wywiadu można też sprawdzić rzeczywiste referencje i opinie klientów na jego temat. Te bardzo często odbiegają od tych, które on sam prezentuje osobiście lub publikuje w Internecie. Dobry wywiad przedstawi wszystkie słabe strony współpracy, oceniając jej rzeczywistą opłacalność. Również w bardziej długofalowej perspektywie.

Oczywiście trzeba mieć świadomość tego, że nie każdy prywatny detektyw dla firm ma w swojej ofercie każdą z wyżej wspomnianych usług. Przed rozpoczęciem poszukiwań tego właściwego warto więc określić swoje potrzeby i to na ich bazie dokonywać selekcji. Co istotne, wybór detektywów na polskim rynku jest aktualnie naprawdę duży.

Czy warto sięgnąć po takiego detektywa?

Choć detektyw dla firm jest kimś o bardzo szerokim spektrum działań, należy powiedzieć wprost – nie zawsze opłaca się po niego sięgać. Opłacalność korzystania z jego usług zależy przede wszystkim od indywidualnej sytuacji, w jakiej znajduje się konkretna firma oraz od tego, w jakiej branży działa.

detektyw wroclaw
Detektyw dla firm

Po detektywa tego typu sięgają – i sięgać powinny – firmy, które zamierzają nawiązać współpracę z kontrahentem niewiadomego pochodzenia i budzącej wątpliwości wypłacalności. Nie powinny zaś te przedsiębiorstwa, które zamierzają zawrzeć współpracę zakładającą transfer niewielkich środków. Podobnie jest zresztą w przypadku tych działalności, które stale współpracują z tymi samymi podmiotami i mają pewność co do jakości tejże współpracy. Oczywistym jest też, że firma rodzinna nie sięgnie po wywiad pracowniczy. Jeśli oczywiście ufa członkom swojej rodziny.

W sumie zatem ujmując opłacalność usług detektywistycznych w sektorze biznesowym zależy od mnóstwa indywidualnych czynników. Nade wszystko jednak definiuje ją aktualna sytuacja konkretnego przedsiębiorstwa i jego obecne potrzeby. Zawsze jednak warto wiedzieć, co dokładnie prywatny detektyw jest w stanie zaoferować przedsiębiorcom. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy może pojawić się konieczność czy chęć sięgnięcia po niego.

Podsumowanie

Wbrew temu, jaka opinia panuje wśród początkujących przedsiębiorców, prywatny detektyw jest w stanie doskonale się sprawdzić właśnie w środowisku biznesowym. Zadań, jakie można mu powierzyć jest całe mnóstwo, a większość z nich przyda się nie tylko olbrzymim potentatom branżowym. Co więcej, właśnie mniejsze firmy mogą zyskać na nich najwięcej. Zyskać, a przede wszystkim zapobiec stratom i nawiązaniu mocno nielukratywnej współpracy.
Oczywiście należy pamiętać o tym, by najpierw zastanowić się nad sensem zatrudnienia prywatnego detektywa. W branży biznesowej zazwyczaj widoczna jest zadaniowość tego działania. Nie możemy też zapominać, by sięgnąć po niego odpowiednio wcześnie. Zwłaszcza jeśli praca, jaką mu się powierzy będzie bardziej wymagająca względem koniecznych do poczynienia przygotowań.