Co to jest Microdacyn?

Co to jest Microdacyn?

Każda rana, bez względu na rodzaj i przyczynę wystąpienia, wymaga odkażenia. Dezynfekcja to jeden z podstawowych etapów opatrywania rany. Zabieg ten ma na celu zabicie lub zatrzymanie rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów, a co za tym idzie, zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakażenia. Popularnym preparatem przeznaczonym do odkażania ran jest Microdacyn. Co warto o nim wiedzieć?
Jakie właściwości ma Microdacyn? Kiedy warto go stosować? W jaki sposób używać Microdacyn do odkażania ran? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Microdacyn – co to jest?

Microdacyn https://kerpro.pl/microdacyn-biozgodny-preparat-do-odkazania-skory-250-ml.html jest wodnym roztworem oksydantów, który cechuje się przeciwdrobnoustrojowym działaniem. Badania udowodniły aktywność przeciwdrobnoustrojową na bakterie G(+) i G(-), a także grzyby, wirusy, VRE i MRSA. Z kolei publikacje naukowe wykazały, że preparat nie ma właściwości cytotoksycznych i drażniących. Nie działa też alergizująco. Preparat ma pełną biozgodność i można go bezpiecznie stosować w obrębie jamy ustnej czy gałki ocznej.
Produkt można kupić w aptece bez recepty. Należy zużyć go w ciągu 60 dni po otwarciu. Przez taki czas zapewniona jest jego jałowość i stabilność.

Na jakie rany można używać Microdacyn?

Preparat Microdacyn wykorzystywać można do odkażania ran ostrych i przewlekłych. Dobrze działa na:

  • Odleżyny (owrzodzenia odleżynowe) – to uszkodzenia skóry i tkanek spowodowane długotrwałym uciskiem. W obrębie uciskanych miejsc dochodzi do zaburzenia ukrwienia, czego skutkiem jest uszkodzenie komórek i powstanie zmian martwiczych. W przypadku gdy istnieje ryzyko powstania odleżyn, konieczna jest odpowiednia profilaktyka, z kolei po  wystąpieniu owrzodzeń odleżynowych należy właściwie dbać o zmienione chorobowo miejsca.
  • Rany pooperacyjne – rany chirurgiczne powstają na skutek cięcia, które jest wykonywane w taki sposób, aby spowodować możliwie najmniejsze uszkodzenie tkanek. Cięcie wykonuje lekarz w gabinecie zabiegowym lub na sali operacyjnej, używając najlepszych narzędzi i zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, co minimalizuje ryzyko zakażenia. Każda rana pooperacyjna wymaga szczególnej pielęgnacji.
  • Rany powstałe na skutek oparzeń – oparzenie jest urazem skóry i błon śluzowych, a w niektórych przypadkach także tkanek głębiej położonych (np. mięśni). Rozległość i rodzaj oparzenia zależy w dużej mierze od czynnika uszkadzającego, jego temperatury, intensywności i czasu ekspozycji na niego. Bez względu jednak na wygląd i rozmiar rany oparzeniowej zawsze trzeba o nią właściwie dbać, by przyspieszyć gojenie.
  • Owrzodzenia – mogą występować pojedynczo lub mnogo, a ich wielkość bywa różna. Owrzodzenie na skórze, zwane również czyrakiem, to bakteryjne zapalenia mieszka włosowego oraz otaczających go tkanek. Biorąc pod uwagę, że mieszki włosowe pokrywają praktycznie całą skórę, owrzodzenie może wystąpić w bardzo wielu miejscach. Powodem wystąpienia czyraków jest zakażenie bakteryjne, dlatego leczenia opiera się przede wszystkim na stosowaniu leków o działaniu przeciwbakteryjnym.
  • Owrzodzenia nowotworowe – u pacjentów leczonych onkologicznie z powodu występowania różnego rodzaju nowotworów mogą występować przerzutowe rany nowotworowe. Dotyczą one od 5% do 10% wszystkich pacjentów onkologicznych. W przypadku ran występujących w okolicy głowy, szyi oraz klatki piersiowej ryzyko powikłań jest duże, dlatego ogromne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja.
  • Rany w zespole stopy cukrzycowej – stopa cukrzycowa to powikłanie cukrzycy, którego bezpośrednim powodem jest niedokrwienie lub neuropatia. Charakterystyczne objawy to sucha, łuszcząca się i pękająca skóra na stopach, miejscowy brak czucia, deformacje w obrębie paznokci, nadmierne rogowacenie naskórka, otarcia, rany i owrzodzenia. Jednym z elementów leczenia stopy cukrzycowej jest stosowanie preparatów dedykowanych temu problemowi bezpośrednio na skórę.

Dzięki stosowaniu Microdacynu w obrębie rany tworzy się środowisko korzystne dla procesu gojenia. Stanowi on nieocenione wsparcie w oczyszczaniu autolitycznym rany w przypadku martwicy.

Polecamy także:

Microdacyn – najważniejsze właściwości

Jest to roztwór ponadtlenków, który charakteryzuje duża skuteczność przeciwdrobnoustrojowa. Preparat nie uszkadza zdrowych tkanek, zatem jego stosowanie jest w pełni bezpieczne.
Wśród głównych właściwości preparatu Microdacyn widnieje:

  • przeciwzapalne działanie,
  • obojętny odczyn pH,
  • usuwanie przykrego zapachu towarzyszącego ranie,
  • skuteczne zwalczanie chorobotwórczych drobnoustrojów takich jak wirusy czy bakterie oraz grzyby i ich zarodniki,
  • brak konieczności wypłukiwania go z ran głębokich,
  • bezpieczeństwo stosowania (nie uszkadza zdrowych komórek skóry),
  • brak efektów ubocznych i alergii,
  • możliwość stosowania do płukania jamy ustnej, ucha wewnętrznego, więzadeł, ścięgien i spojówki oka,
  • zgoda do wykorzystania w terapii podciśnieniowej NPWT.

Warto jeszcze dodać, że Microdacyn nie wywołuje uodpornienia bakterii.

Microdacyn – skuteczność. Czy preparat na pewno działa?

Skuteczność działania preparatu potwierdzona została naukowo. Przeprowadzone w warunkach klinicznych badania wykazały, że roztwór do przemywania ran Microdacyn ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Już po 30 sekundach niszczy 99,99% wszystkich bakterii.
Aż u 90% badanych osób zwiększył się poziom granulacji, a kondycja skóry otaczającej ranę uległa znaczącej poprawie. Ponadto zaobserwowano, że regularne stosowanie produktu redukuje biofilm bakteryjny, zapobiega namnażaniu bakterii i niweluje przykry zapach.
Badania in-vitro potwierdziły przeciwzapalne działanie preparatu Microdacyn. Wystarczy 15 minut kontaktu z ponadtlenkowym roztworem, aby zredukować w 90% wydzielanie histaminy przez mastocyty.
Microdacyn brał udział w kilkudziesięciu badaniach klinicznych, również randomizowanych. Przy jego pomocy skutecznie leczono aż 4 miliony pacjentów w 20 krajach znajdujących się na obszarze Europy oraz w USA, Indiach, Malezji i Meksyku.

Co znajduje się w składzie preparatu Microdacyn? 

Microdacyn powstał na bazie biokompatybilnych związków, które w kontakcie z mikroorganizmami wyzwalają ponadtlenki, wolny tlen oraz tlen singletowy. Działają silnie utleniająco. Oprócz tego w składzie znajduje się kwas podchlorawy, czyli substancja występująca naturalnie, której zadaniem jest niszczenie błony komórkowej w bakteriach.
Microdacyn występuje w dwóch formach: w postaci roztworu i hydrożelu. W roztworze Microdacyn znajduje się 40 ppm (0,004%) HOCl oraz 40 ppm NaOCl. Z kolei w hydrożelu: 60 ppm NaOCl i 60 ppm HOCl.
Do produkcji preparatu wykorzystywana jest jeszcze woda oczyszczona. Tak opracowany skład zapewnia mu obojętny odczyn pH. Niewielkie stężenie substancji czynnych sprawia, że choć skutecznie niszczą bakterie, nie uszkadzają zdrowych tkanek.

Jak stosować Microdacyn?

Przed pierwszym użyciem preparatu Microdacyn warto zapytać o radę lekarza lub farmaceutę. Oprócz tego powinno się jeszcze zapoznać z treścią ulotki dołączonej do opakowania, gdyż lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu.

Niebagatelne znaczenie w kontekście skuteczności produktu ma sposób aplikacji i częstotliwość używania. Oto kilka rad i wskazówek dotyczących postępowania z produktem.

  • Obficie nasącz kompres gazowy roztworem Microdacyn, następnie umieść go na ranie.
  • Czynność powtarzaj dwa razy w ciągu doby przez 15 minut oraz przy każdej zmianie opatrunku.
  • Chcąc bezpiecznie usunąć zaschnięty opatrunek, w pierwszej kolejność nasącz go preparatem Microdacyn.
  • Microdacyn jest doskonałą alternatywą dla soli fizjologicznej podczas przemywania ran pourazowych, mocno zanieczyszczonych oraz powstałych w wyniku oparzeń.
  • Nie musisz wypłukiwać preparatu z rany po jego zastosowaniu.
  • Przed odkażaniem przy pomocy roztworu nie musisz wcześniej przemywać rany.